Google Alışveriş Reklamları Kaldırılıyor !

teknobilimadami

Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı
Daimi Üye
Merhaba arkadaşlar. Biliyorsunuz ki biz webmaster cephesinde işler maddi külfetle dönerken diğer yandan da bu işin kaymağını Google gibi şirketler yiyebiliyor.

Hiç yoktan en son ziyaret ettiğiniz alışveriş sitelerinin cookie'ler vasıtasıyla en son girilen sitelerden kaynaklı alışveriş sitelerinde alışveriş ile ilgili reklamları muhakkak görmüşsünüzdür. :)

Evet bugün size belki kâr getirisi olmayan yada belki maddi getirisi çok olan google ticari alışveriş reklamlarından bahsetmek istiyorum.

Arama motoru Google, Rekabet Kurulu kararı sonrası 10 Ağustos 2020'den itibaren, arama motorlarında çıkan alışveriş reklamlarını kaldırma kararı aldığını duyurdu.

Söz konusu karar kapsamında 10 Ağustos itibari ile Google'a satın almak istediği bir ürünün ismini yazan kullanıcılar, artık arama sayfasının en üst kısmında çıkan slider şeklindeki alışveriş reklamlarını görmeyecek.

Google'dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Rekabet Kurumu’nun Mayıs 2020’deki Alışveriş kararına uymak üzere, Alışveriş Karşılaştırma Servisleri’nin (AKS) bu reklamlara eşit erişimini sağlayan ve Alışveriş reklamlarının kullanıcılar ve satıcılar için kalitesini koruyan bir çözüm önerisinde bulunduk. Avrupa'daki Google Alışveriş Reklamları davasında başarılı şekilde uygulanan çözüm yolu ile büyük benzerlikler taşıyan önerimizin, Türkiye'de kararın yerine getirilmesine ilişkin sürenin sonuna kadar Rekabet Kurulu tarafından kabul edilip edilmeyeceği belirsizlik taşıyor. Bu nedenle faaliyetlerimizi yasal çerçevede sürdürmek amacıyla, Alışveriş reklamlarını Türkiye'deki Google Arama sayfalarından kaldırmaktan başka bir seçeneğimiz maalesef bulunmuyor."

Google'dan yapılan açıklamada "Bu sorunları önümüzdeki aylarda çözüme kavuşturabilmeyi ve RK ile Alışveriş reklamlarını Türkiye’ye tekrar getirebilmemizi sağlayacak bir anlaşmaya varabilmeyi umuyoruz." ifadelerine de yer verildi.

Bakalım önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz. Umarım bizlere yararlı olması dileğimle güzel forumlar...
 
  • Beğendim
Tepkiler: seker